BAYAT EKMEKTEN NEFİS YEMEKLER

08 Temmuz 2013 0
BAYAT EKMEKTEN NEFİS YEMEKLER

ANKARA (ANKAYAŞAM)-Etimesgut Belediyesi ‘bayat ekmekle yapılan yemekler yarışması’ düzenledi. Türkiye’nin çeşitli yörelerine ait 30 yemek kıyasıya yarıştı. Jüride yer alan Başkan Demirel, yemekleri tattı, ‘Ramazan’da bayat ekmekle yapılan yemeklere ağırlık verelim’ önerisi getirdi.

Etimesgut Belediyesi, Türkiye’deki ekmek israfına dikkat çekmek ve bayat ekmekle neler yapılabileceğini göstermek amacıyla “Bayat Ekmek ile Yapılabilecek Yemekler Yarışması” düzenledi. Etimesgut Halk Ekmek Fabrikası’nda düzenlenen yarışmaya, aralarında bayların da bulunduğu 30 yarışmacı katıldı. Bayat ekmek tatlısı, bayat ekmekli köfte, soğanlama, yalancı ekmek kadayıfı, ekmek omleti, ekmek pizzası, bayat ekmekle Adana sıkması, Şırnak köftesi, Mamak tatlısı, ıspanaklı bayat ekmekli kek gibi birçok yemek görücüye çıktı.

JÜRİ ZORLANDI

Ellerinde, evlerinde bayat ekmekten hazırladıkları yemeklerle yarışmanın başlamasını bekleyen yarışmacılar büyük heyecan yaşadılar. Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’in eşi İlknur Demirel’in de yer aldığı 7 kişilik jüri yemekleri tattı. Yarışmacılar jüri üyelerine yemeğin adını, içinde neler olduğunu ve nasıl yapıldığını anlattılar. Jüri üyeleri de yemek ve tatlıları önce yediler sonra notlarını verdiler. Jüri üyeleri, birbirinden ilginç ve güzel yemekleri değerlendirmekte zorlanırken, yarışmacılar da jüriye yemeklerini sunmak için yoğun gayret sarfettiler.

YENİ TATLAR ÇIKTI

Birçok yarışmacı, daha önce hiç yapılmamış yemekle jüri karşısına çıktı. Adı olmayan yemeklerin adını Başkan Demirel verdi. Türk mutfağı bu yarışmayla birçok yeni tat kazandı. Türkiye’nin çeşitli yörelerine ait yemeklerin katıldığı yarışmada Şırnak, Adana, Kars, Mersin, Erzurum gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine ait yemeklerin çoğunluğu dikkat çekti.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜL

Jürinin değerlendirmesi sonucu Münevver Ahsen’in yaptığı Soğanlama isimli yemek birinci oldu. İkinciliği Balıkesir yöresine özel ‘Yalancı Ekmek Kadayıfı’ tatlısıyla Sema Karaca, üçüncülüğü, bayat ekmekli köfteyle Dilek Sümer kazandı. Yarışmanın mansiyon ödülünü ise adını Başkan Demirel’in koyduğu Şırnak Tatlısıyla Zeynep yıldız kazandı. Başkan Demirel dereceye girenlere ödüllerini verdi. Birinciye 750, ikinciye 500, üçüncüye 250 TL para ödülü verildi. Yarışmaya katılanlar ayrıca madalya ve çeşitli hediyeler kazandılar.

RAMAZAN’DA BAYAT EKMEK YEMEKLERİ

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, ödül töreni sonrası yaptığı konuşmada, yarışmaya katılan tüm yemeklerin birbirinden güzel olduğunu belirterek yarışmacıları kutladı. Türkiye’deki ekmek israfına dikkat çeken Demirel, “Ülkemizde günlük yaklaşık 5 milyon ekmek çöpe atılıyor. Ne yazık ki tükettiğimizden fazla ekmek alıyoruz. Bayat ekmeklerimizi değerlendirmeyi bilmiyoruz. İşte bu yarışma bayat ekmekle neler yapılabileceğini bizlere gösterdi. Özellikle Ramazan ayında tüm ev hanımlarımızdan bayat ekmekle yapacakları yemekleri sofralarından eksik etmemelerini istiyorum” diye konuştu. Demirel, 10. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde daha geniş katılımlı bir yemek yarışması düzenleyeceklerini, dereceye girenlere ciddi para ödülleri vereceklerini söyledi.

 

 basın yemek yarışması (1) basın yemek yarışması (2) basın yemek yarışması (3) basın yemek yarışması 6 basın yemek yarışması

 Yorum Yap »