E VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ KISIRLIK NEDENİ OLABİLİYOR!

01 Şubat 2013 0
E VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ KISIRLIK NEDENİ OLABİLİYOR!

HABER MERKEZİ (ANKAYAŞAM)-Günümüzde evlenme yaşı ilerlediğinden ve çiftler hemen çocuk sahibi olmak istemediklerinden dolayı kısırlık daha sık görülmektedir. Artık çoğu kişi kısırlık nedenlerinin bir çoğu hakkında az çok bilgi sahibi…Peki E vitamini eksikliğinin de kısırlığa neden olabileceğini biliyor musunuz ? Uzman Diyetisyen Serkan Tutar kısırlık ve E vitamini hakkında önemli bilgiler verdi.

Yıllar geçtikçe bazı hastalıkların görülme sıklığı artmaktadır. Kısırlıkta (infertilite) yıllar içerinde daha çok bireyde görülmektedir. Dünyada kısırlık ile ilgili yapılan ve en uzun çalışma özelliğine sahip 1989 ile 2005 yılları arasındaki çalışmada 26000 birey üzerindeki çalışmada ortalama sperm sayısının %30 azaldığı gözlenmiştir ve gün geçtikçe bu sağlık problemi daha da ciddi bir hal almaya başlamıştır.

İnsanoğlu türünün devamı için üremek ister. Bunun için düzenli bir cinsel yaşam şarttır. Düzenli bir cinsel yaşamda sağlıklı bir beden ile gerçekleşir. Cinsel yaşamın, kalbin daha hızlı ve güçlü atmasını, kan dolaşımının hızlanmasını ve hormon seviyelerini yükselterek sağlığınızın korunmasına da katkısı olduğu bilinmektedir.

Bu konuda sıkıntı yaşayan bireylerin problemlerine çözüm olmak için tıp dünyası sürekli olarak çalışmakta. Özellikle hormon tedavileri başta olmak üzere, bireylerin daha çok anti aging etkisi olan besinleri tüketmesi, afrodizyak etkisi olan besinleri tercih etmesi önerilmektedir. Ülkemizde bu etkisi olan ve herkes tarafından bilinen besinler, cezeryeler ve mesir macunlarıdır.

Yapılan bir araştırmada kısır olmayan erkeklere verilen antioksidan besinlerin sonucunda eşlerinin kısa sürede gebe kaldığı gözlenmiştir. Özellikle antioksidan özellikli besinler vücuda zarar veren oksidatif stresin vücuttan uzaklaştırılmasında çok önemlidir. Oksidatif stres ise erkeklerde sperm kalitesini düşürmesinin yanı sıra sperm sayısında da ciddi azalmasına neden olmaktadır. Antioksidan özellikli olan vitaminler ise E vitamini başta olmak üzere, A, C, B vitaminleridir.

Genellikle eşlerin uğraşması sonrası çocuklarının olmaması ülkemizde kadınların sorumluluğu gibi algılansa da bu süreçte erkeklerinde sağlıklı olması önemlidir. Yapılan bir çalışmada, E vitamini ve çinko mineralini yeterli düzeyde alan erkeklerin eşlerinin gebe kalma şansları dört kat artmaktadır.   

Kısırlık neden olur? Uygulanan yöntemler nelerdir?

Kadınlardaki kısırlığın temel nedeni adet ve yumurtlama fonksiyonlarındaki bozukluklardır. Ayrıca rahim ağzı problemleri, tüplerin tıkalı olması ve alerjiye bağlı olan nedenlerde kadınlarda kısırlığa neden olabilir. Özellikle ileri yaşlardaki kadınlarda yaşın ilerlemesine bağlı olarak ta doğurganlık azalmaktadır.

Erkekteki kısırlığın temel nedeni ise sperm kalite ve hareketliliğinin düşük olması ve sperm kanalındaki tıkanıklıklardır.

Erkekte ve kadında bu tür sağlık problemleri yaşanmamasına rağmen gebelik olmuyorsa strese bağlı olan etmenler olabilir. Çünkü stres tüm vücut sistemini baştan sona bozduğu gibi bireylerin üreme sistemlerinde de problemlere neden olabilir.

 Kısırlık tedavisinde IVF (Tüp bebek) ve ICSI yöntemleri uygulanmaktadır. ICSI, erkekten alınan bir sperm hücresinin kadının yumurtası içerisine çok ince iğneler kullanılarak, mikroskop altında sokulması işlemidir. Eğer bu yöntem ile başarı sağlanamıyorsa IVF dediğimiz tüp bebek tedavi yöntemi uygulanır.

Kısırlık tedavisinde tüketilmesi gereken başlıca besinler

Harvard üniversitesinde yapılan bir çalışmada gebe kalma ile tüketilen besin arasında ciddi bir bağlantı olduğu saptanmıştır. Özellikle folik asit kullanan, beslenme programında meyve, sebze ve kurubaklagilleri ihmal etmeyen kadınların hamile kalma oranlarının ciddi anlamda arttığı gözlenmiş.

Yağlar gebe kalmak için en önemli besin gruplarından biridir. İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde doğru kullanıldığında olumlu sonuçlar doğururken margarinler gibi trans formata getirildiklerinde olumsuzluklar baş gösterebilir. Ayrıca kızartılmış yağdaki trans yağ asiti artışı olduğu unutulmamalıdır.

Özellikle kadınların gebe kalma şanslarını arttırmaları için kahve tüketiminden mümkün olduğunca kaçınmaları gereklidir. Ayrıca çok yüksek protein içeriği olan ve sebze tüketimini tamamiyle ikinci plana atan beslenme programları uygulamamalıdırlar. Uyku problemi çeken kadınlar vücuttaki melatonin seviyesini arttırarak uyumayı sağlayan ilaçları kullanmamaları önemlidir. Ayrıca alkol yine gebelik şansını azaltan en önemli etmenlerden biridir.

Kısırlık ve E vitamini

E vitamini en önemli antioksidanlardan biridir. Bu özelliği ile bireylerin kısırlık yaşama riskini azaltır. Ayrıca diğer antioksidan özelliği olan C vitamini ve selenyum içeriği yüksek olan besinler ile birlikte vücuda alınması daha güçlü bir etki gösterecektir. Tüm antioksidanlar vücut için önemli olsa da cinsellik için E vitamininin ayrı bir özelliği vardır.

E vitamininin büyük kısmı alfa d-tocopherol yani Latincede üremek ve doğurganlık anlamına gelmektedir. Özellikle damar tıkanıklığına bağlı olarak yaşanan kısırlık probleminde E vitamini damar yüzeyini temizler ve kan dolaşımının artmasını sağlar. Bu şekilde cinsel faaliyetleri kolaylaştırır. Ayrıca E vitamini libido seviyesini yükseltir.

Unutulmaması gereken diğer bir önemli konu ise çinko ile E vitamini bir arada alındığında hormon seviyesini yükseltir ve üreme bezlerinin işlevini geliştirir. 

En iyi kaynakları ayçiçeği, mısırözü ve pamuk yağı gibi bitkisel yağlardır. Fındık, badem ve ceviz gibi yağlı tohumlar ve susam gibi yağ miktarı yüksek olan besinlerde de yüksek miktarda bulunmaktadır.

Önemli Nokta: Evlerimizde kullandığımız yağlar sabit olmamalıdır. Sürekli aynı yağı kullanmak yerine ayçiçeği yağı, mısırözü, fındık yağı gibi yağları karıştırarak tüketmek tüm yağ asitleri almanızı sağlayacak hem de kısırlık gibi bir problemi yaşama riskini azaltacaktır.Yorum Yap »