ULUSLARARASI SAMSUN MÜZİK VE SAHNE SANATLARI FESTİVALİ BAŞLIYOR

04 Mayıs 2013 0
ULUSLARARASI SAMSUN MÜZİK VE SAHNE SANATLARI FESTİVALİ BAŞLIYOR

HABER MERKEZİ (ANKAYAŞAM)-Dünyanın farklı ülkelerinden gelen  sanatçıların yanı sıra Türkiye’den de müzik ve dans gruplarını ağırlayacak olan Uluslararası Samsun Müzik ve Sahne Sanatları Festivali için geri sayım başladı. Bu yıl birincisi düzenlenecek festival; operadan , halk müziğine , klasik müzikten dansa kadar  birçok farklı rengi aynı sahnede buluşturarak izleyenlere muhteşem bir sanat şöleni yaşatacak.  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği ; Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü , Samsun Valiliği,  Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Adeka’nın ana sponsorluğunda gerçekleşecek festival,  25 Mayıs – 7 Haziran 2013 tarihleri arasında sanatseverleri Samsun’da buluşturacak. Festivalin biletleri yurtiçinde ve yurtdışında My bilet’ de satışa sunuldu.

Yılmaz   “ Festivaller şehrin rengini yansıtıyor”

Sanat yönetmenliğini Samsun Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü olan Mehmet Yılmaz’ın üstlendiği festival  zengin içeriği ile dikkat çekiyor.  Son yıllarda  şehrin kültür ve sanat alanında ciddi bir gelişme yaşadığını belirten  Mehmet Yılmaz ;  “ Festivaller şehrin rengini yansıtır. Bu nedenle  festivalin ilk kez düzenlenecek olmasının ve  Samsun’a uluslararası boyutta bir festival kazandırmanın heyecanını taşıyoruz. Festival,  dünyaca ünlü opera sanatçısı Thomas Hampson ve   şef Lorenzo Castriota yönetimindeki Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın vereceği konser ile başlayacak. Festivale destek veren herkese şimdiden teşekkür ederim “ dedi.

Festival  açılışında dünyaca ünlü  sanatçı “Thomas Hampson “ sahne alacak

Açılış gecesinin sonrasında festivalde  “Anadolu Ateşi  Dans Topluluğu”,  Tasavvuf Müziği’nin önde gelen isimlerinden olan “Ahmet Özhan ve   Samsun Devlet  Klasik Türk Müziği Korosu” , “Ankara Devlet Türk Dünyası Müzik Topluluğu”, Rusya’dan eğlenceli bir grup olan “Balalayka” , Azeri Halk Türkülerinin güçlü  sesi “Nezaket Teymurova” ,Gürcistan’ın dünyaca ünlü topluluğu  “Rustavi “ ve  “Türksoy Opera Yıldızları” sahne alacak.Samsun’da düzenlenecek bu renkli  festival , 7 Haziran akşamı  “Aşık Veysel Oratoryosu “nun seslendirileceği  unutulmaz bir gece ile   sanatseverlere veda edecek.  Solist  olarak Şükriye Tutkun’un sahne alacağı gecede,  sanatçıya  şef Murat Kodallı yönetimindeki Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Korosu eşlik edecek.  

Biletler “My bilet”’te satışta….

 25 Mayıs -07 Haziran  tarihleri arasında Samsun’da gerçekleşecek I. Uluslararası Samsun Müzik ve Sahne Sanatları Festivali’nin biletleri yurtiçinde ve yurtdışında My bilette’te satışa çıktı. Festivalin açılış konseri olan Thomas Hampson konseri;  50 TL ile 30 TL arasında fiyatlandırılırken , festivaldeki diğer etkinliklerin biletleri ise 15 TL ile 7 TL arasında değişiyor. Festival biletleri My bilet gişelerinden ya da www.mybilet.com adresinden alınabilir.

 Anadolu Ateşi (2) Les danseurs de la troupe "Le Feu d'Anatolie". Les parisiens etaient invites hier soir a un grand spectacle d'ouverture de la "Saison de la Turquie en france" au Trocadero. Apres un concert "electro-soufi" du groupe "Mercan Dede",les 100 danseurs de la troupe "Le Feu d'Anatolie",dirigee par Mustafa Erdogan,ont investi la scene pour une serie de tableaux epoustouflants. Jusqu'en mars 2010 la "Saison de la Turquie en france" ce sont plus de 400 evenements culturels, economiques et sociaux qui se derouleront pendant 9 mois a travers toute la france. Paris,FRANCE-le 04/07/09 Les danseurs de la troupe "Le Feu d'Anatolie". Les parisiens etaient invites hier soir a un grand spectacle d'ouverture de la "Saison de la Turquie en france" au Trocadero. Apres un concert "electro-soufi" du groupe "Mercan Dede",les 100 danseurs de la troupe "Le Feu d'Anatolie",dirigee par Mustafa Erdogan,ont investi la scene pour une serie de tableaux epoustouflants. Jusqu'en mars 2010 la "Saison de la Turquie en france" ce sont plus de 400 evenements culturels, economiques et sociaux qui se derouleront pendant 9 mois a travers toute la france. Paris,FRANCE-le 04/07/09 Nezaket Teymurova Rustavi 1 Rustavi Sanat Yönetmeni Mehmet Yılmaz Thomas Hampson (1) Thomas Hampson sahne  (1) Anadolu Ateşi (1)

 

 

 Yorum Yap »